E-Ticaret Performansını Arttırmanın Klasik Yolları ve Yapay Zeka Dopingi

E-Ticaret siteleri ve e-ticaret uygulamaları her geçen gün inovatif geliştirmelerle satış performansını arttırmanın yollarını arıyor. E-Ticaret platformlarının yöneticileri büyük oranda klasik satış arttırma tekniklerine hakim durumdalar.

E-Ticaret siteniz üzerinden satışınızı arttırmak ve ciro performansını yükseltmek için klasik teknikler dediğimizde önümüze hemen şu maddeler gelir:

  • Uygun Fiyat
  • Ücretsiz Kargo
  • Hızlı Teslimat
  • Kaliteli Ürün
  • İade / Değişim Politikası
  • Bilinirlik / Müşteri Güveni
  • Kullanıcı Deneyimi

E-Ticaret Satışlarını Arttıran Temel Faktörler

Klasik yöntemler ya da klişeler başarılı oldukları için klasik ya da klişe olmuşlardır. Bu sebeple çoğu yol haritasının as oyuncuları olarak karşımıza çıkmaktadır. Yukarıdaki listede yer alan klasik etkenlerin, e-ticaret müşterilerinde satın alma eğilimin arttırdığı araştırma ve tecrübelerle sabittir. Dilerseniz şimdi bu klasik ama etkili yöntemlere göz atalım.

Uygun Fiyat

Ülkemizde perakende alışverişlerde e-ticaret kanallarının tercih edilmesinin belki de en önemli sebebidir uygun fiyat avantajı. Türkiye’de bir e-ticaret müşterisi herhangi bir ürün satın almadan önce aynı ürünün satıldığı ortalama 4 farklı alternatif site geziyor. Bu mini araştırmadan sonra müşterilerin yaklaşık %78’i oranında uygun fiyatlı olan siteyi tercih ediyor. Bu sebeple fiyatların uygun tutulması satış performansının artması için en önemli etken.

Ücretsiz Kargo

Bir ürünün satışında önemli etkenlerden biri ise lojistik maliyeti. Eğer müşteri lojistik için bir ödeme yapmayacağını fark ederse satın alma aksiyonunu gerçekleştirme oranı yaklaşık %35 oranında artıyor. Bu sebeple fiyatlandırma politikası yapılırken kargo maliyetlerinin minimumda hatta mümkünse maliyetsiz tutulması satışları arttıran önemli bir faktör.

Hızlı Teslimat

Bir müşterinin ürünü internet üzerinden almamasını tetikleyen faktörlerden biri teslimat süresinin uzun olması. Daha elzem ürünlerin ya da önemli bir güne yetişmesi gereken ürünlerin teslimat süresi konusunda emin olamayan müşteriler büyük oranda fiziki pazara yöneliyor. Lojistik operasyonlarının hızlı olması ve bunun müşteriye yansıtılması ciro performansını arttıran başka bir etken.

Kaliteli Ürün

Müşterinin internet üzerinden yapacağı alışverişten sonra eline geçen ürünün kalitesi ve satın almadan önce müşteriye hissettirilen kalite algısı alışveriş eğilimini yüksek oranda arttırıyor. E-Ticaret sitelerinin ürünlerinin kaliteli olması ve bu durumun müşteriye aksettirilmesi de performans açısından önemli bir rol oynuyor.

İade / Değişim Politikası

Online alışveriş yapan müşterilerin büyük bir kısmı e-ticaret sitelerinin satırlar alan iade/değişim politikası metnini tam olarak okumuyor. Ancak müşteriyi alışverişe tetikleyen faktörleren biri de iade/değişim politikasının esnek olması. Bu sebeple iade / değişim politikasının ne denli esnek olduğu konusunda bilgi içeren metin ya da görselleri görünür bir şekilde müşterinin karşısına çıkarmak önemli.

Bilinirlik / Müşteri Güveni

Bir araştırmaya göre, müşterilerin bir marka ya da ürünü 7 kez görmesi o ürün ya da markaya olan güvenini pozitif olarak etkiliyor. Algısal olarak güven aşılamak için 7 kuralına önem vermek gerekiyor. Bunu da sağlamanın en etkili yöntemi re-marketing / re-targeting yani yeniden pazarlama / yeniden hedefleme. Bu konuda Google, Facebook ve Criteo gibi platformların yeniden pazarlama özelliklerini etkin şekilde kullanmak gerekiyor. Ek olarak müşterileri reklamlardan daha fazla etkileyen bir faktör var. Deneyimli müşteri yorumu. E-Ticaret müşterileri alacağı ürün / hizmet ile ilgili yorumlara çok dikkat ediyor. Bu sebeple satış e-ticaret platformunun bu tür yorumları müşterinin karşısına çıkarması da çok önemli bir etken.

Kullanıcı Deneyimi

Sadakat ve performansı yükselten yegâne faktör bence kullanıcı deneyimidir. Kullanıcı deneyimi dendiğinde akıllara UX (User Experience) gelir, ancak kullanıcı deneyimi demek bir alışverişin baştan sona tüm hikayesidir. Buna satış sonrası desteği de eklemek gerekir. Müşterinin ürünü satın almaya karar vermesi, yukarıdaki faktörlerle olur. Ancak satın alma işlemini hızlıca, ertelemeden ve kolaylıkla yapması UX (Kullanıcı Deneyimi)’e bağlıdır. Kolay kullanımlı bir site ya da uygulama, hızlı aksiyon sağlanabilecek sepet ve ödeme adımları UX’in vazgeçilmez parçalarındandır. İyi hazırlanmış bir senaryo üzerine geliştirilen teknik düzenlemeler UX’i büyük oranda arttırır. Daha sonrasında müşterinin satın aldığı ürünün takibini, teslimat sonrası desteğini de üst düzeyde sağlamak kullanıcı deneyimini arttırarak sadık bir müşteri edinilmesini de sağlayabilir.

E-Ticaret Satışlarına Yapay Zeka Dopingi

Müşterilerin e-ticaret platformunda geçirdiği süre boyunca iyi bir deneyim yaşaması performansı arttır. Buna canlı destek de eklendiğinde performans daha da yükselir. Daha önceki yazımda e-ticaret sistemlerinde canlı destek sistemlerinin önemine değinmiştim.

Ancak canlı destek sistemlerinin personel ihtiyacını ve harcanan eforu arttırdığı bir gerçek. Bu gerçekle mücadele konusunda karşımıza yapay zeka destekli sistemler çıkıyor. Müşteriye ön karşılama yapacak ve gerekirse yönlendirerek alışveriş deneyimini kolaylaştıracak bu sistemler sayesinde müşterinin canlı destek ağına bağlanmadan basit taleplerini karşılamak mümkün. Önümüzdeki aylarda çok daha gelişecek olan bu sistemler sayesinde e-ticaret performansınız arttırabilir ve müşteri deneyimini geliştirebilirsiniz. Şimdi bu sistemlere 2 örnek vermek istiyorum. Üstelik bu servisler Türk girişimciler tarafından sağlanıyor.

Oktomax

Oktomax takdir ederek takip ettiğim bir isim olan Dante Işıl Özkan tarafından kurulmuş, yapay zeka destekli ve oyunlaştırıcı özellikler sunan asistanlar sağlayan bir servis.

Seopar Rocket

Seopar Rocket ise değerli arkadaşım Osman Ölmez tarafından kurulmuş ve kullanıcı deneyimi odaklı mini widgetlar sağlayan bir servis.

Bu ve benzeri sistemlerin çok daha gelişeceğini, kullanıcı deneyimi konularında çok daha fazla karşımıza çıkacağını düşünüyorum. Bence bu tür sistemleri şimdiden kullanmak gelişen teknolojiye aşina olmak ve ayak uydurabilmek adına çok önemli. Başarılı olmaları dileğiyle.
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir