E-Ticaret Siteleri ve Influencer Pazarlama

E-Ticaret sitesi sahipleri satışlarını arttırmak için bir çok yöntem kullanırlar. Bunların başını Arama Motoru Pazarlama (SEM), Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Sosyal Medya Pazarlama çekmektedir.

Şüphe yok ki pazarlama olmadan ürününüzü internet pazarına sürmenizin hiç bir anlamı yoktur. Bu sebeple pazarlama alanında önemli yatırımlar yapılır. Bu yatırımlar yapılırken başarıya ulaşmada en önemli etkenler ise pazarlamanın yöntemi ve ulaşılabilen potansiyel kitledir.

Bu iki ana konuyu başlıklar halinde inceleyelim.

Pazarlama Yöntemi

Ürün veya hizmet pazarlaması yaparken bir çok farklı yöntem kullanılabilir. Eğer pazarlama e-ticaret dünyasında yapılıyor ise yöntemler daha opsiyonel ve verimli olabilmektedir.

E-ticaret ürünlerinin pazarlamasında kullanılan yöntemlerden bir kaçına kısaca değineceğiz.

 • Arama Motoru Pazarlama (SEM)
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 • Sosyal Medya Pazarlama
 • Influencer Pazarlama

Arama Motoru Pazarlama (SEM)

Arama motoru denilince akla ilk gelen marka Google oluyor, e-ihracat yapmayı planlayanlar için seçenekler artsa da bu yazıda Google üzerinden ilerleyeceğiz.

Nedir?

Çok kaba bir tabirle arama motorları üzerinde, arama sonuçlarında satışa sunulan ürün ya da hizmetin ön plana çıkartılması işlemine SEM diyebiliriz. Bu yöntem temelde performans bazlı olarak maliyetlenir ve reklam yatırımının dönüşümü takip mekanizmalarıyla kolaylıkla ölçümlenebilmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

En çok bilinen tabiriyle, web sitenizinden sunduğunuz ürün ya da hizmetleri arama motorlarında, direkt veya dolaylı yoldan ilgili aramalarda üst sonuçlarda çıkarma çalışmasına SEO diyebiliriz.

SEO’da tıpkı SEM gibi arama sonuçlarını hedef alan ancak daha doğal yollarla gelişim gösteren bir pazarlama yöntemidir. SEO konusunda bilinirlik, legalite ve ilgili içerik önemli başlıklardandır. Bu yöntemde de takip mekanizmalarıyla gelir ölçümlemesi yapabilirsiniz. Ancak bunu yatırım dönüşümü gibi bir değer olarak görmek için çok net verilere ihtiyacınız var. SEO süreci, doğal olarak geliştiği için SEM’e göre daha yavaş ancak daha kalıcı olarak yer edinmektedir.

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya, içeriğin tamamının son kullanıcılar tarafından üretildiği ve değerlendiği devasa bir alandır. Bu alanda arz edenler ve talepkarlar aynı platformlar üzerinde yaşamaktadır.

Sosyal medyada pazarlama yapmanın da farklı yöntemleri vardır. Bu ekosistemin aslan payı, Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi dünyanın çoğunun kullandığı bir çok uygulamanın sahibi olan Facebook şirketidir.

Bu alanda pazarlama yapmak için, bu platformun üzerinde reklam yatırımı yapmak ve/veya organik olarak gelişmiş sosyal medya sayfalarını kullanmak başlıca yöntemlerdir. Bu alandaki reklamların da dönüşümü, platformların sağladığı araçlarla yapılabilmektedir.

Bu üç yöntem e-ticaret pazarlama için gerçekten önemli oyunculardır. Tüm yöntemlerde getiri, doğru hamleler yapıldığında zamana bağlı olarak artarak devam eder. Ancak bu yöntemlerin dışında bir yöntem vardır ki, sizi ihya da edebilir hayallerinizi suya da düşürebilir. İşte bu yönteme Influencer Pazarlama diyoruz.

Influencer Pazarlama

Kısaca influencer nedir bunu açıklayalım. Influencer, sosyal medya ve diğer dijital kanallar aracılığıyla sahip oldukları hatırı sayılır takipçilerine ürün veya hizmet pazarlaması yapan kişi ya da oluşumlara verilen isimdir. Günümüzde fenomen olarak adlandırılan kişiler de çoğu zaman influencer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu yöntem, doğru ürün / hizmetle, doğru influencer ile, doğru stratejiyle yapıldığında gerçekten sevindirici sonuçlar doğurmaktadır. Bu yöntemi kullanıp sonucunda sevinen taraf olmak için aşağıdaki adımları takip ederek bu alanda yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Doğru Ürün / Hizmet

Öncelikli olarak kendinizin, ürün veya hizmetinizin profilini çok iyi çıkarmış olmalısınız. Bunların yanında sunduğunuz ürün veya hizmetin hangi profiller için uygun olduğunu da belirlemiş olmalısınız. Pazarlama yaparken en önemli faktörlerden biri hedef kitlenizi doğru belirlemiş olmanızdır. Müşteri profiliniz ve sunduklarınızı iyi bir şekilde eşledikten sonra diğer adıma geçebilirsiniz.

Doğru Influencer

Önceki adımda belirlediğiniz profillere uygun olan influencerı belirlemelisiniz. Bu size doğru kitleyi de getirecektir. Belirleme yaparken, doğru influencer olacak profilin, müşterilerinizin ilgisini çeken içerikler üretiyor olmasına, potansiyel müşteri kitlenize sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin; kadın tekstili satan bir e-ticaret sitesi, potansiyel müşterine hitap eden, kadın ağırlık bir kitleye sahip influencer tercih etmesi gerekmektedir. Burada belirleme yaparken, hedef kitlenin yaş ortalaması, sosyo-ekonomik durumu ve alışveriş potansiyeli çok kolay ölçümlenebilen değerler değildir. Ancak bu konuda da influencer araştırması yaparken takipçi kitlesini detaylıca analiz ederek sizi yönlendirecek bilgilere ulaşabilirsiniz. Doğru influencer seçimi yaptığınıza karar verdikten sonra strateji adımına geçebilirsiniz.

Doğru Strateji

Her kitleyi etkilemenin farklı yöntemleri vardır. Bu adımda, daha önce belirlediğiniz ürün / hizmet ve influencer ikilisi için doğru tanıtım stratejisini belirlemelisiniz. Influencerın, sizin ürün ya da hizmetinizin tanıtımını yaparken kullanacağı yöntemi ve içeriği belirlemesinde onu bilgilendirmeli ancak bir nebze özgür bırakmalısınız. Çünkü, influencer kendi kitlesini iyi tanımaktadır. Stateji belirlerken, seçilen influencer ile ortak ve verimli bir süreç yürütmelisiniz.

Artık son adımı da belirledikten sonra, kampanyanızı influencer aracılığıyla dijital dünyaya sunmaya hazırasınız. Başarılar dilerim.

Influencer Marketing konusunda, iletişim ve destek için yorum yapabilir ya da iletişim sayfam üzerinden bana yazabilirsiniz.
Comments

“E-Ticaret Siteleri ve Influencer Pazarlama” için 2 cevap

 1. İlyas BAYKARA avatarı

  Sevket beyin zamanında iş teslimi, her istenilen çalışmayı en kısa sürede sorunsuz şekilde tamamlaması ve ilerde yapılacak değişiklik önerileri ile sitemize katkısı çok büyüktür. http://www.esnafvitrinim.com dan sonra 2. projemize başladık. Her şey için teşekkürler.
  ( Bu sektörde zamanında iş teslimi yapan ender kişilerden biridir. )

  1. Şevket Erer avatarı

   Ben teşekkür ederim,
   Birlikte daha güzel başarılar elde etmek üzere 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir