.tr Uzantılı Alan Adları ve nic.tr Hakkında

21 Aralık 2018 tarihinde imzalanan anlaşma gereğince, ODTÜ bünyesinde hizmet veren alan adı kayıt platformu nic.tr, “tr Kayıt Otoritesi Yetkisini” BTK’ya devretmişti. Anlaşma detaylarında nic.tr’nin 2020 Ağustos ayından kapanacağı ve adını daha öncelerde de duyduğumuz TRABİS’in (.tr Ağ Bilgi Sistemi) aktif olarak faaliyete geçeceği öngörülmüştü. TRABİS’in aktif faaliyeti BTK’nın bu durumu ilan etmesi ile başlayacak.

TRABİS’in faaliyete geçmesi demek, artık nic.tr üzerinden .tr uzantılı domainlerinizin yönetilemeyeceği anlamına geliyor. Nic.tr Yönetimi, gönderdiği mailde TRABİS’in açılması durumunda henüz başka bir kayıt kuruluşuna devredilmemiş domain işlemlerinin TRABİS vasıtasıyla yürütülmesi gerektiğini belirtmiş.

Aynı mailde .tr uzantılı domainlerinizi ODTÜ çatısı altında yönetmeye devam etmek isterseniz, .tr uzantılı domainlerinizi 23 Aralık 2019 tarihinden itibaren ODTÜ’nün girişimi olan METUNic’e aktarabileceğiniz de belirtilmiş.

Yapılan bilgilendirmedeki en önemli mesajlardan biri ise şu:

www.nic.tr sayfası üzerinden yeni alan adı tahsisi ve yenileme
işlemleri de en geç 3 (üç) ay içinde durdurulacaktır. Bu nedenle,
özellikle yenileme süresi yaklaşmış olan alan adı yetkililerinin aktarım
sürecini hızla tamamlamaları önerilmektedir.

nic.tr üzerinde bulunan domainlerinizle ilgili işlemlerde sıkıntı yaşamamak için belirtilen işlemleri yapmakta yarar var.

Bonus olarak ODTÜ’nün yeni alan adı kayıt platformu olan METUNic’in fiyatlarını da paylaşmak istiyorum:
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir